Nyheter/LED er over, hva nå?

LED er over, hva nå?

Tekst: Knut Idland
Publisert: 28.01.2025
Kan LED få lenger levetid?

Etter mange år med LED-konferanse tør vi å si at LED kommer med inspirasjonsgaranti. LED25 ble intet unntak. Fellesskapet, atmosfæren, lovsangen, gudsnærværet og de mange innlegg gjør LED til et høydepunkt i Pinse-Norge. Spørsmålet nå er hvordan vi som nasjonal bevegelse kan omsette inspirasjonen fra konferanse til lokal menighetsutvikling? Kan LED få lenger levetid?

LED læringsfellesskap
LED læringsfelleskap er en sentral måte for Pinsebevegelsen å drive med systematisk menighetsutvikling. Læringsfellesskapet bygger på LED-konferansen og blir en konkret måte å omsette årets LED-tematikk til praktisk menighetsutvikling.

Bærekraftig disippelskap inneholder flere dimensjoner som ikke kan løsrives fra hverandre. Ortodoksi (rett tilbedelse/lære) handler om læren. Disippelskap er koblet til troen på evangeliet og læren fra Guds ord. Ortopraksi (rett praksis) handler om disippelpraksiser. Disippelskap er koblet til vaner og rytmer, individuelt og i felleskap, som former og forvandler oss i vår Jesus-etterfølgelse. Ortopathi (rett pasjon) handler om erfaringer og hjertets dype følelser og holdninger som gjør disippelskap til en pulserende relasjon til Gud gjennom Den Hellige Ånds nærvær og ledelse.

Åndens kraft i disippelgjøringen
Når LED25 berører temaet disippelskap, blir vektleggingen det pentekostale perspektiv. Altså, en særlig vektlegging på Åndens liv og kraft i disippelgjøringen. Mye av det som er skrevet om disippelskap kommer fra andre evangelikale miljøer, hvor læren og praktiser betones opp og Åndens liv og kraft tones ned. I pentekostale miljø er det naturlig å løfte fra den karismatiske dimensjonen i disippelskap. Vi tror på Åndens liv som en erfart pasjon, kraft og utrustning. Vi ønsker derfor i dette læringsfellesskapet og vekte disippelgjøringen mot viktigheten og betydningen av gudserfaringer

Viktigheten og betoningen av tilrettelegging vil vi ta med fra LED til LED læringsfellesskap. Det motsatte av å legge til rette er å passivt håpe på at noe skal skje. Vi vil se ledergrupper med ideer og initiativ som skaper muligheter for at mennesker kan erfare Gud. Det starter i bønn, som menighetens kraftsenter, og fortsetter med aktiv tilrettelegging på de ulike arenaene i menighetsarbeidet.

LED læringsfellesskap arrangeres denne våren i 10 regioner. Mer informasjon og påmelding skjer via din regionleder.

Andre nyheter
Glem Spotify - semlor er det beste nabolandet vårt har kommet opp med!
Les mer
Vi har lagt LED25 bak oss, og planleggingen mot neste store lederkonferanse i januar 2026 har allerede holdt på i flere måneder. Vi ser stort fram til å sette misjon på agendaen med et ekstra fokus på unådde folkegrupper, Europa og storbyer. Nå ønsker også Pinse Misjon å besøke din menighet!
Les mer
Lederrådet inviterer til temadag med fokus på misjonærbarna torsdag 10. april 2025 kl. 10.00 - 15.30 på Quality Airport Hotel Gardermoen.
Les mer
Powered by Cornerstone