Året på MBS-linja DSCOVR (Discover) har også bydd på utfordringer, gleder og personlig vekst. Vi har snakket med Hanna Bye som akkurat har kommet hjem fra Kenya.
Hei, hva gjør du om dagen?
Jeg går på DSCOVR, en fagskole innenfor menighet og misjon med base i Filadelfiakirken Oslo og Nairobi, i Kenya. Nå har jeg nettopp flyttet tilbake til Oslo etter å ha bodd i Nairobi i ca 6,5 måneder sammen med et team på 5 andre jenter. I Nairobi har vi hatt praksis i en kirke store deler av tiden. Skoleåret både starter og slutter i Oslo, så nå er det bare de siste månedene igjen. Akkurat nå prøver jeg å bli vant til den norske kulturen etter at jeg har vært så lenge i en annen kultur.
Hvorfor søkte du på DSCOVR og hvilke forventninger hadde du før du begynte?
Jeg søkte på DSCOVR fordi jeg ville ha et friår som både inneholdt reise, en annen kultur og tjene og dele om Jesus. Jeg ville også være i den nye kulturen over en lengre periode sånn at man ble godt kjent med kultur og faktisk hadde tid til å bygge gode relasjoner med menneskene der. Fordi jeg er misjonærbarn fra Niger, var det også gøy å reise tilbake til Afrika, men denne gangen til Kenya. Gjennom dette året forventet jeg å bli utfordret og lære å stole på Gud på en helt annen måte enn det vi gjør i Norge. Jeg forventet å lære mye om hvordan det å drive kirke kan se ut i en annen kultur, i tillegg til at jeg forventet å lære mye om meg selv og hvordan bli en bedre leder.
Hvordan har du opplevd året?
Jeg opplevde året som veldig bra og utfordrende. Vi har gjort masse gøy, lært masse, opplevd masse. Jeg er veldig fornøyd med at jeg valgte å gå på DSCOVR i år. Jeg har vokst mye både personlig og åndelig. Jeg har fått prøvd meg på mye nytt og gjort ting jeg ikke trodde jeg kom til å klare. Det har til tider vært utfordrende, men jeg har vokst mye på å komme meg gjennom det som har vært litt vanskeligere også.
Det beste? Og mest utfordrende?
Det beste var definitivt alle menneskene. Jeg ble godt kjent med menneskene som jobbet og gikk i kirka. Vi møtte også mange andre gjennom skolebesøk og misjonsturer. Det var gøy å se og bli kjent med alle menneskene og se hvordan vi kan lære mye av hverandre. Det var gøy å dele tro med dem som allerede trodde på Jesus og å fortelle om Jesus til dem som ikke hadde hørt om Ham enda. Jeg fikk mange gode venner som jeg kommer til å savne.
Det var også utfordringer i løpet av et år som dette. Det vanskeligste for meg var kanskje overgangen mellom Norge og Kenya. De første månedene var det mange nye inntrykk og informasjon. I begynnelsen var gruppa mye sliten og forvirra fordi man måtte vende seg til kulturen og snakke og høre engelsk hver dag. Men dette også var en utfordring som vi kom oss gjennom, og på slutten av oppholdet var vi kommet godt inn i den kenyanske kulturen og var mye mer vant til å snakke engelsk i hverdagen.
Hvordan har dette året vært med å forme deg?
Dette året har gjort meg mye mer bevisst på hvem jeg er, hva jeg er god på og hva jeg kan bli bedre på. Gjennom året har jeg også lært om å være en bedre leder, noe jeg vil påstå at jeg har blitt. Vi har også lært om hvordan takle ulike kulturer. Siden vi hadde praksis i en kirke, har vi også lært mye om det å drive kirke og hvordan det kan se ut. Gjennom året har jeg også blitt mer tålmodig, frimodig og fleksibel.
Hvilke tanker har du for framtiden?
Neste år skal jeg gå på Bibelskolen i Grimstad. Etter det skal jeg nok begynne å studere, men akkurat hva eller hvor jeg skal studere, vet jeg ikke enda. Jeg kjenner også at jeg ikke er helt ferdig med Afrika, men om det er å komme tilbake på en to ukers tur eller å flytte dit, er det bare Gud som vet. Jeg tar foreløpig et år om gangen og stresser ikke med å finne ut av fremtiden.